Our Wonderful People
Our Staff 2023
Principal:
Kelly Bicknell
Deputy Principals:
Helen Austin (Junior School, Year 0 - 4)
Dona Hobbs (Senior School, Year 5 - 8)
Rata Team Teachers:
Aysha Singleton - Room 6, Year 2
Anita Mills - Room 7, Year 2
Dee Wilson - Room 8, Year 0/1
Sally McLuskie - Room 9, Year 0/1
Debs Smith (Team Leader) - Room10, Year 1 / 2
Tawa Team Teachers:
Chris Mahon & Carla Innis - Room 12, Year 3/4
Sarina Esteves – Room 13, Year 3/4
Denise Strathern (Team Leader) - Room 14, Year 3/4
Ella Muckle - Room 15, Year 3/4
Kahikatea Team Teachers:
Lauren Florence - (Team Leader) - Room 1, Year 5/6
Suni McPhee - Room 3, Year 5/6
Nicola Spence – Room 4, Year 5/6
Michele Tyer - Room 5, Year 5/6
Kawaka Team Teachers:
Hayley Dallas - Room 16, Year 7/8
Sam Harvie - Room 17, Year 7/8
Rochelle Macnicol - Room 18, Year 7/8
Jessica Roper - Room 19, Year 7/8
Dona Hobbs (Team Leader), Year 7/8
Part Time Teachers:
Lisa McGregor
Alison Derbyshire
Suzanne Reid
Specialist Teachers:
Helen Austin (Reading Recovery)
Jill McKenna (Learning Support Coordinator)
Allan Holden (Explore)
Jono Gemmell (Explore & Music)
Tracey Au (Explore)
Administration Staff:
Keren Hale (Executive Officer)
Debbie Mitchell (Office Administrator)
Krista Bell (Office Administrator)
Support Staff:
Matt Allen (Technical Support and ICT)
Krista Bell (Librarian)
Darren Pryke (Caretaker)
Anne Kruse (Teacher Aide)
Min Mildon (Teacher Aide)
Michelle Beal (Teacher Aide)
Julia Viladomiu (Teacher Aide)
Jodie Burch (Teacher Aide)
Principal:
Kelly Bicknell
Deputy Principals:
Helen Austin (Junior School, Year 0 - 4)
Dona Hobbs (Senior School, Year 5 - 8)
Rata Team Teachers:
Aysha Singleton - Room 6, Year 2
Anita Mills - Room 7, Year 2
Dee Wilson - Room 8, Year 0/1
Sally McLuskie - Room 9, Year 0/1
Debs Smith (Team Leader) - Room10, Year 1 / 2
Tawa Team Teachers:
Chris Mahon & Carla Innis - Room 12, Year 3/4
Sarina Esteves – Room 13, Year 3/4
Denise Strathern (Team Leader) - Room 14, Year 3/4
Ella Muckle - Room 15, Year 3/4
Kahikatea Team Teachers:
Lauren Florence - (Team Leader) - Room 1, Year 5/6
Suni McPhee - Room 3, Year 5/6
Nicola Spence – Room 4, Year 5/6
Michele Tyer - Room 5, Year 5/6
Kawaka Team Teachers:
Hayley Dallas - Room 16, Year 7/8
Sam Harvie - Room 17, Year 7/8
Rochelle Macnicol - Room 18, Year 7/8
Jessica Roper - Room 19, Year 7/8
Dona Hobbs (Team Leader), Year 7/8
Part Time Teachers:
Lisa McGregor
Alison Derbyshire
Suzanne Reid
Specialist Teachers:
Helen Austin (Reading Recovery)
Jill McKenna (Learning Support Coordinator)
Allan Holden (Explore)
Jono Gemmell (Explore & Music)
Tracey Au (Explore)
Administration Staff:
Keren Hale (Executive Officer)
Debbie Mitchell (Office Administrator)
Krista Bell (Office Administrator)
Support Staff:
Matt Allen (Technical Support and ICT)
Krista Bell (Librarian)
Darren Pryke (Caretaker)
Anne Kruse (Teacher Aide)
Min Mildon (Teacher Aide)
Michelle Beal (Teacher Aide)
Julia Viladomiu (Teacher Aide)
Jodie Burch (Teacher Aide)